×
3. 4. 2024

V Justičnom paláci padla včera posledná klapka očakávaného thrilleru MIKI. Účinkuje v ňom 107 hercov a viac ako 1 300 komparzistov

V Justičnom paláci padla včera posledná klapka očakávaného thrilleru MIKI. Účinkuje v ňom 107 hercov a viac ako 1 300 komparzistov

Bratislava 25. marca 2024 – Film producentov Zuzany Mistríkovej, Radovana Gereka a Davida Blümela o niekdajšom bossovi slovenského podsvetia Mikulášovi Černákovi autenticky zachytáva Slovensko deväťdesiatych rokov. „Nerozpráva iba príbeh jedného človeka, ale ukazuje obraz celej doby,“ hovorí režisér Jakub Kroner.

Scenár oceňovaného Mira Šifru je inšpirovaný skutočnými udalosťami a na obdobie po rozpade Československa poukazuje z pohľadu mafiánov. Filmový štáb nakrúcal na takmer 50 lokáciách a spolu s hercom Milanom Ondríkom, ktorý stvárňuje hlavnú postavu Mikiho, sa ocitol na patológii aj v známom bratislavskom erotickom salóne Kotva, v Kúpeľoch Sliač, šamorínskom kultúrnom dome, starej nemocnici v Podunajských Biskupiciach, na cintoríne v Telgárte, v kostole v Győri, vo väzení v Znojme či dokonca v Justičnom paláci.

Pre režiséra to bola prvá práca na filme, ktorého dej sa neodohráva v súčasnosti. „Vytvoriť uveriteľný svet deväťdesiatych rokov pomocou masiek, kostýmov a lokácií, a zároveň používať súčasné obrazové rozprávanie, bolo pre mňa čosi nové a veľmi motivujúce. Mali sme aj obrovské množstvo postáv, ktoré som potreboval kvalitne obsadiť a herecky udržať v atmosfére filmu. Celkovo bola rozsiahlosť tohto projektu pre mňa veľkou výzvou,“ prezrádza. Jakub Kroner si uvedomuje, že téma filmu vzbudzuje veľký záujem a už teraz je podrobovaná rôznym hodnoteniam. „Aj preto som cítil, že je veľmi dôležité ako tento film urobíme. Nakrúcali sme rok a podmienky boli veľmi náročné, ale som v kreatívnom tíme skvelých ľudí a aj vďaka nim mám radosť z toho, ako sa nám to nakoniec podarilo,“ dopĺňa. Počas nakrúcania bolo použitých viac ako 200 dobových áut a 800 kostýmov. Vo filme účinkuje 107 hercov a vyše 1 300 komparzistov.

Milan Ondrík je podľa Jakuba Kronera skvelý herec, ktorý sa do hlavnej postavy dokázal prevteliť nielen vonkajším, ale aj silným vnútorným uchopením charakteru. „Z môjho pohľadu bolo dôležité, že mal možnosť osobne sa s Mikulášom Černákom stretnúť. Nie preto, aby ho nejakým spôsobom imitoval, ale aby vytvoril postavu, ktorej charakteru rozumie a ktorá má svoju hĺbku a ukotvenie v čase. Náš film nerozpráva iba príbeh jedného človeka, ale ukazuje obraz celej doby. Veľmi ma bavilo každý deň na pľaci sledovať, ako vznikali jednotlivé scény a bol to pre mňa zážitok pracovať s takým koncentrovaným a sústredeným hercom. Verím, že to ocenia aj diváci,“ dodáva.

Nová pracovná skúsenosť to bola aj pre držiteľa mnohých významných cien Milana Ondríka – ešte nikdy vo filme nestvárňoval osobu, ktorá žije. „Nechcel som vytvoriť kópiu, pretože to nebude dokumentárny film, ale umelecké dielo. Musel som si vytvoriť svoj vlastný vnútorný príbeh postavy, ktorú stvárňujem. A myslím, že som našiel kľúč, ktorý bol aj pre mňa a aj pre tvorcov uspokojivý,“ hovorí. Pre herca bola náročná aj fyzická stránka postavy. „Musel som na nej tvrdo pracovať a udržiavať ju počas celého nakrúcania. Mám pocit, že som sa na tú postavu začal podobať aj v domácnosti. To by o tom mohla rozprávať moja Zuzka, ako som si to neuvedomoval, ale tá postava vstupovala veľmi silno do mojej osobnosti,“  dodáva s úsmevom.

Podľa producentky filmu Zuzany Mistríkovej by sme mali poznať svoju minulosť. Film Miki nám môže priblížiť, čo sa u nás dialo v deväťdesiatych rokoch, a prečo k tomu vôbec došlo. „A tiež pochopiť, že akceptácia, prehliadanie či dokonca využívanie „zla“ má vždy fatálne následky. Nielen tie „okamžité“, ale aj tie, ktoré spoločnosť morálne rozložia na celé desaťročia. V deväťdesiatych rokoch sa synonymom úspechu stala schopnosť presadiť sa za akúkoľvek cenu. Silou. Aroganciou. Porušovaním pravidiel. V politike i mimo nej. „Silní chlapi“ sú na Slovensku už tri desaťročia predmetom obdivu. Stali sa vzormi. Mnohým ľuďom neprekáža, ako sa dostali „hore“, pretože takto sa tam možno raz dostanú aj oni. Pred tromi rokmi sme nášmu filmu dali podtitul: Pravdu má ten, kto má moc. A to sme netušili, aký obsah mu dajú tieto dni a týždne,“ vysvetľuje.

Film Miki vzniká v koprodukcii spoločností PubRes (SK – Učiteľka; Mečiar; MEKY), Regia Civitas Productions (SK) a Europeana Production (CZ – Vianočný príbeh), a jeho vznik finančne podporil Audiovizuálny fond. Do distribúcie ho prinesie spoločnosť CinemArt 15. augusta 2024.