×
9. 8. 2022

Tvorcovia snímky PIARGY s Judit Bárdos predstavujú teaser

Tvorcovia snímky PIARGY s Judit Bárdos predstavujú teaser

Do slovenských kín prichádza dlho očakávaný milostný príbeh o láske, vášni a nádeji. Film PIARGY nakrútený v koprodukcii RTVS podľa novely Františka Švantnera z medzivojnového obdobia zrkadlí dnešnú spoločnosť natoľko, až z toho ide mráz po chrbte.

„Tento príbeh rozpráva jazykom lásky a vášne, som si istá, že mu každý porozumie,“ hovorí predstaviteľka hlavnej hrdinky Judit Bárdos a pokračuje: „Je to najdlhší projekt, na ktorom som kedy robila. Pracovalo na ňom veľmi veľa ľudí rôznych národností, čo dopomohlo k tomu, aby dostal medzinárodný temperament a iskru.“

Podľa producentky Silvie Panákovej film PIARGY ukazuje ako sa žilo, rozmýšľalo a aké bolo vtedajšie postavenie žien v patriarchálnej spoločnosti. „Mohlo sa to stať v roku 1939, ale aj v roku 2022. Vzťahy medzi manželmi, rodičmi a deťmi, či cirkvou a dedinou, sa v mnohých smeroch dodnes nezmenili. PIARGY sú metaforou boja dobra a zla a nastavujú zrkadlo pokrivenej morálke, ktorá nie je cudzia ani dnešnej spoločnosti.“

S oceňovaným macedónskym režisérom Ivom Trajkovom sa filmárka, ktorá má na konte viac ako 20 hraných a dokumentárnych diel, stretla pred mnohými rokmi. „Veľmi sa mi páčil jeho film Veľká voda, ktorý ma hlboko zasiahol. Mal dedinskú atmosféru a vzťahovú tému, aká bola aj v našej predlohe. Vtedy som si povedala, že by som s ním raz rada nakrútila film.“

Keďže Trajkov v podobnom prostredí vyrastal, presne vedel, o čom sú dedinské vzťahy. S našou scenáristkou Janou Skořepovou prišli so zaujímavým konceptom, ako jedenásťstranovú novelu od Františka Švantnera rozšíriť, aké motívy doplniť a na aké sa zamerať, aby z toho mohol vzniknúť silný filmový príbeh.

V snímke sa okrem Judit Bárdos, Attilu Mokoša, Daniela Fischera, Lucie Šipošovej a Jany Oľhovej predstavia aj Jana Kvantiková, Peter Nádasdi, Lucia Vráblicová, či užzosnulý Marián Geišberg.

„V roku 2016 padla prvá klapka práve s ním. Boli to zábery v Třebíčskej katedrále v Česku a na radnici v Bratislave. To sme netušili, že premiéry sa už nedožije a je mi to veľmi ľúto, lebo to bol nielen mimoriadne talentovaný herec, ale predovšetkým úžasný človek,“ dodáva Silvia Panáková.

Pozrite si teaser trailer k filmu tu

Film PIARGY  podporili RTVS, Ministerstvo kultúry SR, Slovenský audiovizuálny fond, SPP, Státní fond kinematografie a Macedonia Film Agency a v kinách ho uvidíte od 22. septembra 2022.