×
17. 10. 2017

PADLA PRVÁ KLAPKA NOVÉHO FILMU JIŘÍHO VEJDĚLKA OTCOVA VOLGA

PADLA PRVÁ KLAPKA NOVÉHO FILMU JIŘÍHO VEJDĚLKA OTCOVA VOLGA

V utorok 29. augusta padla v Kouřimi prvá klapka nového českého filmu OTCOVA VOLGA režiséra Jiřího Vejdělka a producenta Tomáša Hoffmana. Tí sa opäť stretávajú po úspešnej romantickej komédii Bezva ženská na krku a sú podpísaní pod takými diváckymi hitmi ako Ženy v pokušení, či Muži v nádeji.

Jiří Vejdělek krátko približuje svoj nový film: OTCOVA VOLGA je vlastne taká cesta po ženskom osude. Emotívne strieda komické, dramatické sa často mení v úsmevné a naopak. Podobne ako kedysi vo Václavovi aj tu hýbu dejom napäté rodinné vzťahy a mňa rovnako ako vtedy láka možnosť silným príbehom osloviť divákov a dať šancu veľkým hereckým osobnostiam, aby zažiarili pri stvárnení skvele napísaných charakterov.”

Eva (Eliška Balzerová) je kostýmová výtvarníčka, pôžitkárka a manželka šarmantného Ludvíka, ktorý však veľmi nečakane a bez rozlúčenia umrie. Tak nečakane, že jej nestačí povedať, že okrem ich spoločnej dcéry Terezy (Tatiana Vilhelmová) mal ešte rovnako starého nemanželského syna. To aspoň naznačujú starostlivo ukryté listy, ktoré Tereza náhodou objaví. Eva je rozhodnutá nečakané odhalenie veľkoryso ignorovať. S Ludvíkom si vždy všetko hovorili, o svojich milencoch a milenkách mali vzájomný prehľad, a keby nejaký nemanželský syn existoval, určite by o ňom vedela ako prvá. Tereza, ktorej sa rozpadá vlastný život, sa k prízraku tajomného nevlastného brata upne. Prehovorí svoju matku, aby sa spoločne vydali po stopách Ludvíkových mileniek (Vilma Cibulková, Eva Holubová, Hana Macluchová) a zistili o jeho tajomstve viac. Na cestu vyrážajú Ludvíkovým veteránom Volga GAZ 21.

Režisér Jiří Vejdělek je aj spoluautorom scenára: “Pôvodný scenár OTCOVA VOLGA napísala Iva K. Jestřábová, a keď som text prvýkrát čítal, hovoril som si: konečne autorka, ktorá dokáže napísať ženské postavy tak zaujímavo, že to baví aj mňa ako muža. Bolo cítiť, že Iva píše o veciach, ktoré dobre pozná, a ktorým rozumie a o tom, čo má odžité. Bol v tom cit aj pravda.”

Ďalšou výzvou pre Jiřího Vejdělka bolo stretnutie so špičkovými hereckými osobnosťami: “Priznávam, že do réžie OTCOVA VOLGA som sa pustil zo žiarlivosti. Predsa som nemohol pripustiť, aby nejaký iný chlap mal šancu obsadiť také talentované a krásne dámy akými sú Vilma Cibulková, Eva Holubová, Hana Maciuchová alebo Emília Vášáryová a užívať si to s nimi potom na pľaci. A to nehovorím o ústrednej dvojici matky a dcéry, ktorú som ponúkol Eliške Balzerovej a Tatiane Vilhelmovej. “

V ďalších úlohách sa predstavia: Martin Myšička v úlohe manžela Terezy (Tatiany Vilhelmovej), Boleslav Polívka v postave najlepšieho kamaráta Ludvíka, ďalej diváci uvidia Janu Plodkovú či Václava Neužila.

Dôležitú úlohu v príbehu tiež zohráva auto Volga Gaz 21 prezývaná Cárovná, ako približuje Jiří Vejdělek: “Je to vozidlo manžela Elišky Balzerovej Ludvíka. Zachovalý veterán, ktorého si ženami obletovaný jazzový trubkár Ludvík kedysi kúpil z recesie. Potom ho upravil, aby čo najviac pripomínal skôr americký koráb ciest než ukrajinské auto. A ako hovorí postava Elišky Balzerovej: “… tá volga je jediná sokyňa, na ktorú kedy žiarlila.”

Natáčanie prebiehalo v atraktívnych lokalitách a trvalo do konca septembra. Filmový štáb na čele s kameramanom Vladimírom Smutným natáčal napríklad v jabloňovom sade na statku Štampach na Kokořínsku.

Film OTCOVA VOLGA, ktorého producentmi sú Tomáš Hoffman a Jiří Vejdělek, bude mať premiéru 8. marca 2018. Film vzniká v koprodukcii s Českou televíziou a jej Filmovým centrom.