×
9. 8. 2022

NOVÝ FILM BUKO REŽISÉRKY ALICE NELLIS SA PREDSTAVUJE

NOVÝ FILM BUKO REŽISÉRKY ALICE NELLIS SA PREDSTAVUJE

Nový film Buko režisérky a scenáristky Alice Nellis o tom, že šťastie praje pripraveným a tiež tým, ktorí sa svojmu strachu dokážu postaviť  bude mať v slovenských kinách premiéru 20. októbra 2022.

Hlavnou hrdinkou je Jarmila, ktorá sa po strate muža ocitá na životnej križovatke, kde sa musí rozhodnúť, či zvyšok života už len trpezlivo „prečká“, alebo sa vzoprie osudu a vrhne sa do dobrodružstva s neistým koncom. Napriek dobre mieneným radám svojich dospelých detí si zvolí druhú možnosť. Tou je život na chalupe v romantickej divočine uprostred Máchovho kraja, kde to mal rád predovšetkým jej manžel. Ten jej navyše v závete odkázal vyslúžilého cirkusového koňa Buka, čo na prvý pohľad vyzerá ako drsný vtip, pretože Jarmila sa koní bojí. S pomocou susedov sa rozhodne vzniknutej situácii postaviť čelom a čoskoro zisťuje, že aj keď to tak spočiatku nevyzeralo, práve s týmto koňom by sa jej do života mohlo vrátiť šťastie.

Režisérka Alice Nellis film viac približuje slovami: „Buko je o tom, že život je krásny. Hoci napríklad nie na prvý pohľad. O to viac si treba čas od času vzájomne pripomenúť.“ A prezradila aj autobiografickú linku, ktorú vo filme využila: „Chovám koňa a s tým, ako človek postupne rieši najrôznejšie ich problémy, zisťuje, že väčšina „ich“ problémov sú vlastne jeho problémy, ktoré spolužitie s koňom len ukáže alebo umocní. Kôň vie, kedy sa bojím. Kedy som naštvaná. Kedy som naštvaná a snažím sa tváriť, že som v pohode. Kôň ocenia, keď sa tvárim tak, ako sa naozaj cítim. A najväčšou odmenou je pre neho človek, ktorý je v pohode sám so sebou.“

V hlavnej úlohe Jarmily sa predstaví herečka Anna Cónová a podporí ju Martha Issová, Petra Špalková, Ján Cina, Martin Kubačák, Lenka Termerová, Marian Roden a Miroslav Krobot.

Trailer k  filmu nájdete na YT kanále tu

Natáčanie filmu prebehlo prevažne v Bořejove na Kokořínsku, v staručkej chalupe, ktorú objavil producent a zároveň architekt filmu Petr Fořt. Za chalupou je nádherná lúka s výhľadom na Bezděz, pôvabné okolité lesy a háje. Podľa Alice Nellis je to projekt za odmenu: „Krásnejšie miesto na prácu si asi nedokážem predstaviť. Prípravy na film prebiehali tak, že sme s najužším štábom a rodinou odišli priamo na miesto a tam niekoľko týždňov pracovali na technickom scenári a postupne sa zoznamovali s miestnymi susedmi, ktorí sú mimochodom úplne skvelí.“

Producentom filmu je DORIAN Film – Petr Fořt, hlavným koproducentom Česká televízia – kreatívna producentka Helena Uldrichová a koproducentom Grimaldi Production – Mirka Grimaldi. Film Buko má premiéru naplánovanú na 20. októbra 2022.