×
21. 8. 2020

Do slovenských kín prišiel Šarlatán. Slovenská premiéra bola plná emócií.

Do slovenských kín prišiel Šarlatán. Slovenská premiéra bola plná emócií.

Do slovenských kín prišiel Šarlatán. Slovenská premiéra bola plná emócií.

Film Šarlatán bol v kinodistribúcii naplánovaný ešte na marec, kedy zažil svoju svetovú premiéru na filmovom festivale v Berlíne. Koronavírusová pandémia plány prerušila, no jeho príchod aj na Slovensko bol i napriek tomu veľkolepý.

Bratislava, 21. 8. 2020

Česko-slovensko-poľský film Šarlatán svetoznámej režisérky Agnieszky Holland je od 20. augusta v ponuke slovenských kín. Deň pred uvedením v kinách sa uskutočnila jeho slávnostná premiéra, ktorej sa zúčastnilo množstvo významných slovenských osobností.

Skutočný príbeh českého liečiteľa Jana Mikoláška

Šarlatán predstavuje skutočný životný príbeh Jana Mikoláška (Josef Trojan a Ivan Trojan), ktorý bol pre svoje liečiteľské schopnosti vyhľadávaný množstvom nielen českých, ale aj európskych osobností. Historické zdroje uvádzajú, že mu rukami prešlo až približne 5 miliónov ľudí, ktorí u neho hľadali pomoc, často po tom, čo ju nenašli u lekárov modernej medicíny. Jan Mikolášek bol znalcom rastlín, bylín, s pomocou ktorých liečil. Diagnostikoval podľa moču toho, kto u neho hľadal pomoc. Ďalšou líniou vo filme je jeho partnerský vzťah s asistentom Františkom (Juraj Loj), ktorý bol v danej dobe viac ako neprijateľný. Jan Mikolášek je tak obeťou nielen svojich priam zázračných schopností, ale aj trojuholníka medzi svojou rodinou a jeho partnerom a zároveň vnútorných démonov, ktorých si so sebou nesie ešte z čias 1. svetovej vojny.

“Šarlatán mal veľmi ťažký pôrod, od prvotnej myšlienky prebehlo 6 rokov, potom jeho uvedenie do kín skomplikovala pandémia,” povedala Agnieszka Holland, “Ja mu veľmi prajem, aby si svoj život po narodení užil, aby si našiel svojich divákov a zanechal v nich dojem.”

Pre herca Juraja Loja išlo o prvú veľkú filmovú rolu, ktorej vďačil za skvelo zvládnutý casting: “Túto príležitosť som si od začiatku veľmi vážil a vážim. Pre mňa to bol film, pri ktorom som si povedal, že ho nakrútim aj zadarmo.”

Vážne posolstvá

Film zanechal v divákoch slávnostnej premiéry veľmi silné emócie. Samotná režisérka Agnieszka Holland v ňom upriamila pozornosť nielen na historické pramene, ale aj na tému homosexuality a jej spoločenského (ne)prijatia a tiež tému veľmi dôležitú, a to návrat k prírode, či viera v prírodu a jej moc, aj moc liečiť.

Premiéry sa zúčastnilo viacero slovenských osobností na čele s pani prezidentkou Zuzanou Čaputovou, ktorá si filmovými kritikmi vysoko hodnotený film nielen pozrela, ale po projekcii sa osobne stretla s Agnieszkou Holland, ako aj s ďalšími prítomnými hercami a tvorcami.

Film Šarlatán si môžu diváci pozrieť v kinách na celom Slovensku, jeho distribúciu zabezpečuje spoločnosť CinemArt SK.