×
12. 7. 2017

Do kín prichádza Hurvínek a kúzelné múzeum

Do kín prichádza Hurvínek a kúzelné múzeum

Nový film Hurvínek a kúzelné múzeum vznikal viac ako sedem rokov. Momentálne sa práca na filme chýli ku koncu a príbeh legendárnych postavičiek dostal úplne novú, modernú podobu. Film vznikal pod vedením producenta a hlavného režiséra Martina Kotíka a pracoval na ňom tím špičkových scenáristov, výtvarníkov a animátorov z rôznych európskych krajín. Autorom príbehu a členom režijného tímu je Jesper Møller, okrem iného režisér filmu Asterix a Vikingovia. Do slovenských kín prichádza film Hurvínek a kúzelné múzeum 31. augusta 2017. 

Na začiatku celého projektu bola myšlienka vytvoriť pôvodný, napínavý a dobrodružný film, ktorý by dokázal pobaviť detské publikum školského veku, a zároveň vrátil dospelých divákov k hrdinom, ktorých si v detstve obľúbili.

“Spejbl a Hurvínek sú súčasťou života mnohých generácií detí, mnohé z nich, ktoré na ich príbehoch vyrástli, sú už dnes vo veku, kedy samy majú vnúčatá. Príbehy S + H, či už v divadle alebo v televíznych seriáloch, boli doteraz rozprávané tradičnou formou – teda ako bábkové filmy. Formálne postupy a technológie sa posunuli dopredu, ale to, čo zostáva je príbeh a hrdina, s ktorým sa môže detský divák stotožniť. Hurvínek je nezbedník s dobrým srdcom, ktorý robí vylomeniny, nepočúva ‘taťuldu’, ale nakoniec si vždy uvedomí, čo je správne. Je to chlapec, s ktorým sa chcete kamarátiť. A to bol ideálny východiskový bod pre projekt, ktorý divákom prinesie spojenie tradície a moderných technológií a zároveň bude zrozumiteľný aj pre medzinárodné publikum.” hovorí Martin Kotík.

Filmový príbeh Hurvínek a kúzelné múzeum ponúka úplne nové dobrodružstvo. Pán Spejbl pracuje ako strážca Múzea bábok, ktorému však hrozí zbúranie. Hurvínek zase raz nepočúva a podarí sa mu preniknúť do uzavretých priestorov múzea, kde objaví svet, skrytý pred zrakmi návštevníkov. A práve v podzemí je ukryté nielen tajomstvo čarovného múzea, ale aj kľúč k jeho záchrane. Hurvínka čaká najväčšie dobrodružstvo v živote, pri ktorom musí preukázať chytrosť, šikovnosť, odvahu a zmysel pre priateľstvo, aby zachránil ‘taťuldu’, ale aj kúzelné múzeum a celé mesto spod nadvlády zločineckého Pána bábok.

Vývoj príbehu, príprava a samotné výtvarné a animačné práce trvali sedem rokov. Niekoľkokrát sa tvorcovia vrátili na samý začiatok, než našli optimálnu podobu príbehu a jeho prerozprávanie. Na filme sa koprodukčne podieľajú spoločnosti z Čiech, Belgicka a Ruska, pričom film vznikal v animačných štúdiách aj v ďalších európskych krajinách, ako je Nemecko alebo Dánsko. Pri vzniku filmu boli využité najmodernejšie technologické postupy, film je natočený v 3D a tvorcovia veria, že je schopný obstáť v konkurencii zahraničnej animovanej produkcie a pritom nestratiť poetiku a humor, založený na neustálých škriepkach otca so synom.

“Kľúčové pre vývoj celého projektu bolo, aby sa s ním od začiatku stotožnili tí, ktorí sú pokračovateľmi legendárnej tradície v dnešnom Divadle Spejbla a Hurvínka. Bez ich podpory by sme si nedokázali film predstaviť, “vysvetľuje Martin Kotík.

Riaditeľka Divadla Spejbla a Hurvínka Helena Štáchová sa rozhodla, že jej chránenci sa na nové dobrodružstvo vydajú. “Keď som bola pred viac ako siedmimi rokmi oslovená s ponukou dať súhlas k natočeniu celovečerného animovaného filmu so Spejblom, Hurvínkom, Žerykom, Máničkou a jej Bábikou Katarínou, zvažovala som, či podstúpiť riziko, ktorým bolo preniesť poetiku týchto divadelných kultových postáv do filmovej podoby , kde je nutná úprava ich podoby, posun pohybovej škály, ktorú animácie vyžadujú a pri zachovaní ich charakteru pristúpiť na akčný spôsob rozprávania filmového príbehu, “spomína Helena Štáchová.

“Prijala som toto dobrodružstvo z viacerých dôvodov. Predovšetkým vďaka filmu sa významne spopularizuje Divadlo S + H a s touto bábkovou rodinkou sa zoznámia diváci nielen u nás, ale aj v zahraničí, kde tieto rýdzo české bábky ešte nepoznajú. A ďalej – tradícia je pamäťou doby, na ktorú treba nadväzovať, a nie v nej ustrnúť. Naše bábky vďačia za svoju obľúbenosť u mnohých generácií predovšetkým tomu, že forma i obsah rozprávania sa menili spolu s časom, pri zachovaní toho podstatného – charakterov, svojbytnej poetiky a ich nadčasového humoru. Chcem veriť, že diváci prijmú istý posun vo forme rozprávania, ktorú si animovaný film vyžiadal, “praje si riaditeľka Divadla S + H Helena Štáchová.

Momentálne čakajú film Hurvínek a kúzelné múzeum finálne postprodukčné práce, dokončuje sa slovenský dabing a nahrávanie hudby a pesničiek.

Film bude mať premiéru 31. augusta 2017 a do našich kín ho uvedie distribučná spoločnosť CinemArt.

Harvie and Dragon - dancing FTR01_SQ1018_SH0040_precomp_v01.1001 FTR01_SQ0590_SH0070_precomp_v01.1030 FTR01_SQ0720_SH0090_precomp_v02.1001 FTR01_sq0090_sh010_light_v11.1001 FTR01_SQ0920_SH0010_precomp_v03.1001 SQ0770_SH0040_precomp_v01.1099 SQ0820_SH0130_precomp_v01.1001