×
19. 5. 2017

Film PIATA LOĎ cestuje po festivaloch v Európe aj Ázii

Film PIATA LOĎ cestuje po festivaloch v Európe aj Ázii

Medzinárodné uvedenie filmu Ivety Grófovej Piata loď / Little Harbour sa rozbieha. Aktuálne figuruje na programe 20 filmových festivalov v Európe a Ázii. Ku Krištáľovému medveďovi z Berlinale pribudla cena za najlepší herecký výkon pre hlavnú predstaviteľku Vanessu Szamuhelovú z Neisse film festivalu. Snímku okrem iného čaká filmový trh v Cannes, hlavná súťaž na SKIP CITY INTERNATIONAL D-Cinema FESTIVAL v Japonsku a súťaž FIPRESCI v rámci Flying Broom International Women’s Film Festival v Ankare. Režisérka s jedenásťročnou Vanesskou uviedli PIATU LOĎ pred 4 000 divákmi na juhokórejskom festivale Jeonju.

Svetová premiéra filmu sa konala na tohtoročnom Berlinale, do slovenských kín prišiel približne mesiac po tom, 16. marca 2017. Česká premiéra sa uskutočnila na filmovom festivale Febiofest, festivaloví návštevníci už mohli vidieť Piatu loď v Kine na hranici v Českom Těšíne, na festivale pre mladých ľudí CINEMAGIC v Dubline a na Little Big Films v Norimbergu.

Slovensko-český film je stále na programe niektorých slovenských kín, Piatu loď ponúkne aj Park Film Fest Trenčianske Teplice a Art Film Fest v Košiciach. www.filmpiatalod.sk.

Film Piata loď, ktorý vznikol na základe rovnomennej knihy Moniky Kompaníkovej, rozpráva príbeh netradičnej detskej rodiny inšpirovaný skutočnou udalosťou. Malá Jarka má mamu, ktorá nechce byť mamou. Zúfalo hľadá lásku a nachádza ju náhodou, keď za zvláštnych okolností vezme dve batoľatá do opustenej záhradnej chatky. Jej konanie je dojemným a detsky úprimným pokusom napraviť svet dospelých svojou hrou na rodinu, akú by chcela mať.

Film vznikol v produkčnej spoločnosti Hulapa film, do slovenských kín ho prináša distribútor CinemArt SK. Realizáciu filmu podporili Audiovizuálny fond, Eurimages, Státní fond kinematografie, Ministerstvo kultúry SR, Creative Europe – MediaBratislavský samosprávny kraj.

Jeonju Korea02 Jeonju Korea03 Jeonju Korea04
Neisse cena Vanesska_Foto Hulapa film ProgramMaj2